Sklep Naprawa komputerów Sieci konkurencyjne ceny Ślesin w ślesinie Konin komputery laptopy notebooki digitalizacja kopiowanie dźwięku obrazu sieci LAN WLAN ksero VHS na DVD


Idź do treści

Menu główne:


Technika cyfrowa a analogowa

Digitalizacja

Pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami cyfrowego dźwięku trwa od dawna spór. Bowiem system cyfrowy nie jest pozbawiony wad, chociaż posiada wiele zalet. Dzisiejsze urządzenia analogowe oferują dużo więcej niż kilkanaście lat temu, dlatego też cześć przemysłu muzycznego chętnie powraca do analogowych metod zapisu. Cyfrowy zapis dźwiękowy nie jest lepszy z natury, gdyż musi składać się z wystarczająco dużej liczby próbek na sekundę i odpowiedniej rozdzielczości cyfrowej, aby dokładnie odtworzyć zapisany materiał. Jednak zapis CD audio zawiera wystarczająco dużo bitów, aby wymodelować przebieg fali dźwiękowej nierozróżnialny nawet przez profesjonalistę -audiofila.

Najważniejszą i niezaprzeczalną zaletą sygnałów cyfrowych jest łatwość obróbki a także pełna powtarzalność procesu. Natomiast w technice analogowej zwłaszcza z przed lat przeprowadzenie, jakiegokolwiek procesu obróbczego powodowało bardzo często pogorszenie, jakości w innej sferze. Gdyż szumiące kompresory albo korektory spełniały z jednej strony użyteczną funkcję poprawy ogólnego brzmienia jednak wnosiły pewne niepożądane zakłócenia - szumy.
Cyfrowy sygnał jest zdecydowanie bardziej odporny na zakłócenia zewnętrzne. Źródłami zakłóceń mogą być sieci energetyczne, fale radiowe, mikrofale i wiele innych zjawisk oraz urządzeń. Bowiem transmisja sygnałów analogowych odbywa się poprzez przesyłanie przewodami wartości prądu wciąż płynnie się zmieniających w zależności od przebiegu sygnału dźwiękowego. Przewód może zachować się jak swego rodzaju antena, która umożliwi odbiór wszelkiego rodzaju impulsów i zakłóceń elektromagnetycznych. Jednym z takich zakłóceń jest tzw. przydźwięk, czyli charakterystyczne buczenie pochodzące od domowej lub studyjnej instalacji elektrycznej albo sieci komórkowej. Stosuje się różnego rodzaju przewody ekranowane, które z lepszym lub gorszym skutkiem nie odbierają zakłóceń. Jednak analogowe systemy nie dorównują cyfrowym metodom transmisji, zwłaszcza, gdy zastosuje się przewody światłowodowe. Ponieważ transmisja sygnału cyfrowego odbywa się przy użyciu tych samych cyfr, czyli zer i jedynek, którymi sygnał zapisano. Stan napięcia w przewodzie może przyjmować dwie wartości niską albo wysoką. Nie występują żadne stany pośrednie jak to ma miejsce w transmisji sygnałów analogowych - zmiennych.

Metody cyfrowe zapewniają niski poziom szumów oraz lepszą dynamikę dźwięku w porównaniu do analogowych.
Bowiem najlepsza taśma magnetofonowa wraz z najlepszą głowicą nie dorównają pod względem dynamiki nośnikom cyfrowym. Również poziom namagnesowywania taśmy magnetofonowej spada z biegiem czasu, powodując znaczne pogarszanie się, jakości zapisanego materiału. W przeciwieństwie do taśmy płyta CD jest niewrażliwa na działanie pola magnetycznego. Natomiast szumy kwantyzacji w przypadku dobrej klasy przetwornika cyfrowo - analogowego są tak małe, że wręcz do pominięcia. Inną zaleta systemów cyfrowych jest możliwość multipleksowania sygnału, czyli przesyłania za pomocą jednej linii dwóch kanałów fonicznych albo i więcej. Ponieważ w systemie analogowym jest możliwe przesłanie za pomocą jednego przewodu tylko jednego kanału fonii.
Bardzo istotną cechą techniki cyfrowej jest możliwość dostępu i montażu liniowego. Aby dotrzeć do określonego miejsca na taśmie magnetofonowej, należy przewijać do określonego miejsca. Taśma przy dłużej liczbie takich operacji może ulec zerwaniu w wyniku zmęczenia materiału. Także dokonanie montażu taśmy analogowej wymaga precyzyjnego cięcia oraz sklejania, czyli dużej wprawy i dbałości. Natomiast cyfrowy system stwarza nieograniczone możliwości pod względem precyzji jak również prób dla uzyskania doskonałych efektów dźwiękowych - po przez edycje sygnału cyfrowego - wycinanie i wklejanie itp. Również zapis na twardym dysku nie grozi zerwaniem, umożliwia natychmiastowy oraz bezpośredni dostęp do żądanego miejsca w nagraniu.

Jednak technika cyfrowa nie jest bez wad. Często stwierdza się, że dźwięk cyfrowy brzmi chłodno a brzmienie analogowe jest ciepłe i łagodne. Bowiem sygnały cyfrowe nigdy w pełni nie będą obrazowały rzeczywistego sygnału dźwiękowego. Gdyż sygnały analogowe uzyskują bardziej realne brzmienie dzięki wykorzystaniu lamp elektronowych albo nasyceniu (odpowiedniemu stopniu namagnesowania) taśmy magnetofonowej. Inna wadą systemów cyfrowych w stosunku do analogowych jest zdecydowanie większa wrażliwość na przerwy w sygnale i jego przesterowaniu. Nieznaczne przesterowanie sygnału analogowego może spowodować niewielkie efekty uboczne w postaci wzrostu zawartości harmonicznych w sygnale.
Natomiast przetworniki cyfrowe nie tolerują nawet najmniejszej dawki sygnału ponad dopuszczalną wartość. Przesterowanie powoduje bardzo przykre dla uszu trzaski, których nie sposób nie zauważyć. Także podobne skutki mogą wywołać błędy w transmisji sygnałów cyfrowych, czyli bity o błędnych wartościach albo braki bitów wywołanych przez zanik sygnału. Wady transmisji przypadku sygnałów cyfrowych są o wiele bardziej dotkliwe niż przy wykorzystaniu sygnałów analogowych.

O Firmie | Sklep | Serwis | Sieci | Digitalizacja | Ciekawostki | Kontakt | Mapa witryny


Podmenu:


_________________________________________ © 2009-2018 SKomp.pl Wszelkie prawa bez zgody właściciela zabronione ________________________________________ | biuro@skomp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego